Районна газета

ЯК ЗМІНИТИ ВИБОРЧУ АДРЕСУ НА МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ 2020

1 січня 2020 року набув чинності Виборчий кодекс, в якому було закладено норми, що передбачили можливість для всіх виборців голосувати за місцем фактичного проживання, в тому числі й на місцевих виборах

Тож, тепер усі мобільні всередині країни громадяни зможуть змінити або визначити свою виборчу адресу та проголосувати за місцем фактичного проживання на всіх видах виборів. Ця процедура — довготривала, її не доведеться повторювати перед кожними виборами, якщо людина не змінить місце проживання.

За офіційною статистикою мобільних всередині країни громадян на сьогодні більше 5 млн: 1,4 млн внутрішньо переміщених осіб; більше 1 млн людей, які не мають зареєстрованого місця проживання; 3,3 млн так званих «трудових мігрантів», які мають місце реєстрації в одному населеному пункті, а реально живуть в іншому.

Змінити або визначити виборчу адресу за новими правилами, аби проголосувати на місцевих виборах вже цієї осені,
можна  лише з 1 липня до 10 вересня включно.

З 24 липня жодних документів, що підтверджують місце фактичного проживання виборця, додавати до заяви не потрібно.

 

5 простих кроків для зміни виборчої адреси

 

 1. 1.     Прийти до відділу ведення ДРВ

З 1 липня можна прийти до відділу ведення Державного реєстру виборців (далі - ДРВ) за фактичним місцем проживання.Знайти свій відділ ДРВ, який відноситься до адреси, що стане новою виборчою адресою, можна  на сайті Державного реєстру виборців за посиланням: https://www.drv.gov.ua/ords/portal/!cm_core.cm_index?option=ext_organ_ved&pid100=59&prejim=3

 

 1. 2.     Подати заяву

Бланк заяви можна завантажити із додатку до Постанови ЦВК №145 від 24.07.2020, роздрукувати та заповнити вдома або взяти безпосередньо у відділі ведення ДРВ. 

Із собою також треба мати паспорт громадянина України (або тимчасове посвідчення, якщо громадянство набуте лише нещодавно).

 1. 3.  Отримати повідомлення про зміну виборчої адреси
  У відповідь на заяву відділ ведення ДРВ має повідомити, що виборча адреса була змінена. На це Держреєстр має 15 днів, крім того для такого інформування передбачено кілька способів. Повідомлення може бути: 
 • видано безпосередньо у відділі ведення ДРВ;
 • надіслано поштою на нову виборчу адресу;
 • надіслано електронною поштою, але для цього необхідно заповнити відповідне поле під час подачі паперової заяви.
 1. 4.     Перевірити себе в списку виборців

Після отримання повідомлення про зміну виборчої адреси можна побачити оновлену інформацію в Реєстрі, зайшовши в «Особистий кабінет виборця» на сайті ДРВ. У розділі «Перевірка включення» потрібно уважно, без жодних описок, ввести свої персональні дані, ввести підтверджуючий код, який прийде на електронну пошту, та упевнитись, що відображається вже нова виборча адреса. Після цього варто також відстежити номер та адресу нової виборчої дільниці, яка відноситься до нової виборчої адреси.

Крім того, коли вже триватиме виборчий процес і на дільниці передадуть друковані попередні списки виборців, то можна буде прийти на свою нову дільницю та перевірити коректність своїх даних у списках виборців.

 1. 5.     25 жовтня з 8:00 до 20:00 прийти на нову дільницю

У день голосування, 25 жовтня 2020 року, треба буде прийти на нову виборчу дільницю, яка відноситься до нової виборчої адреси, та проголосувати. Це можна буде зробити з 8:00 до 20:00, маючи з собою лише паспорт громадянина України.

Варто зазначити, що на відміну від минулорічної процедури, коли наприкінці списку друкувався додаток із переліком усіх виборців, які змінили місце голосування, після зміни виборчої адреси виборець буде знаходитись у списку саме за адресою. Крім того, жодного повідомлення про зміну виборчої адреси з собою на дільницю брати не треба, лише повідомити свою адресу членам комісії. Член комісії має просто перевірити паспорт, перевірити наявність виборця у списку за названою адресою та видати бюлетень.

 

Уповноважена особа

Заява в паперовій формі може бути подана виборцем особисто або через уповноважену особу, повноваження якої оформлено відповідно до законодавства.

Уповноваженій особі треба буде пройти той самий шлях подачі заяви в паперовому вигляді з єдиною різницею — ця особа повинна мати з собою саме свій паспорт, а також довіреність, видану виборцем, чию виборчу адресу будуть змінювати, посвідчену відповідно до вимог законодавства.

 

Онлайн

Заява може бути подана до органу ведення Реєстру в паперовій або електронній формі.

Процедура зміни виборчої адреси з можливістю подати електронну заяву доступна лише на офіційному сайті Державного реєстру виборців https://www.drv.gov.ua/.

Здійснити її можна лише за наявності ЕЦП (електронного цифрового підпису).

Заяву не треба сканувати та надсилати, адже вона безпосередньо створюється на сайті. Необхідно лише вписати потрібні дані.

Покрокова інструкція, як подати заяву на зміну виборчої адреси онлайн доступна за посиланням:

 https://www.oporaua.org/news/vybory/mistsevi-vybory/vyborcha_adresa

 

Визначення виборчої адреси

Ще одна грандіозна новація Виборчого кодексу — можливість визначити свою виборчу адресу, якщо немає зареєстрованого місця проживання. Офіційно в Україні нараховується більше 1 млн громадян, які з різних причин не мають реєстрації.

Наприклад, це і молоді люди з тимчасово окупованої території, які були зареєстровані в гуртожитку свого навчального закладу, а після завершення були «виписані» звідти й не можуть поставити собі позначку про реєстрацію в Донецьку, проживаючи в Києві; і люди, які були «виписані» рішенням суду після розлучення; і безпосередньо безхатьки, які перебувають на обліку в соціальній службі; тощо.

Загалом же покроковий алгоритм дій щодо визначення виборчої адреси дуже подібний до процедури зміни виборчої адреси як при подачі паперової заяви, так і онлайн. Є лише кілька відмінностей, зокрема — у наявності 3-х варіантів підходів для визначення виборчої адреси. Який з них обрати — залежить від обставин, через які людина не має зареєстрованого місця проживання. Ось три основні:

 1. 1.  За погодженням із центром обліку визначити виборчою адресою виборця адресу центру

Якщо людина не має зареєстрованого місця проживання та перебуває на обліку в соціальній службі, то виборча адреса може визначатись за погодженням із центром обліку або соціальною службою, які відповідно до законодавства ведуть облік бездомних осіб. Виборчою адресою такого виборця визначається адреса відповідного центру обліку.

 1. 2.   За зверненням до відділу ведення ДРВ

Якщо людині нещодавно виповнилось 18 років і вона не має зареєстрованого місця проживання, або якщо людина також не має зареєстрованого місця проживання, але давно має право голосу й виявила, що не була включена до списку виборців раніше, то необхідно звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем фактичного проживання із заявою про включення особи до Реєстру виборців.

 1. 3.   Зміна виборчої адреси, якщо раніше вже була визначена   виборча адреса, але людина офіційно вибула з того місця  проживання.

Якщо людина не має зареєстрованого місця проживання, але має запис у Реєстрі щодо попередньої виборчої адреси з позначкою «вибув», то необхідно звернутись до відділу ведення ДРВ за місцем фактичного проживання або онлайн із заявою про зміну виборчої адреси

  

Керівник органу Реєстру може відмовити
в задоволенні заяви щодо зміни виборчої адреси якщо:

 • встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не включена до Реєстру (така особа має подати іншу заяву про включення її до Реєстру, тепер це можна зробити за фактичним місцем проживання, навіть якщо в особи відсутнє зареєстроване місце проживання);
 • перевіркою виявлено невідповідність у змісті відомостей, зазначених у заяві та отриманих Реєстром шляхом звернення до органів, закладів, установ, зокрема у зв'язку зі зміною прізвища, імені, по батькові, дати або місця народження, припиненням громадянства, смертю, визнанням недієздатності, перебуванням на консульському обліку;
 • встановлено, що до Реєстру вже внесено відповідні зміни;
 • заяву подано до органу ведення Реєстру з порушенням строків, а саме:

- пізніше ніж на п'ятий день з дня початку виборчого процесу;
-  раніше ніж через один рік після попередньої зміни виборчої адреси такого виборця.

 

Відповідальність за введення в оману

Але варто пам'ятати, що спрощена можливість реалізувати своє виборче право не відміняє й відповідальності за введення в оману.

Відповідно до статті 158 Кримінального кодексу України, якщо виборець умисно надає неправдиві відомості до органу ведення Державного реєстру виборців, то може отримати строк від 2 до 4 років позбавлення волі.

А якщо це умисне введення в оману та надання неправдивих відомостей до Реєстру відбувається за попередньою змовою групи осіб (наприклад, кандидат здійснює підкуп виборців та вмовляє їх масово змінювати виборчу адресу до його округу з метою маніпулятивного збільшення голосів за себе), то кожен учасник такої групи може отримати строк від 7 до 10 років позбавлення волі.

ВАЖЛИВО!Зміну або визначення виборчої адреси, аби проголосувати на місцевих виборах цієї осені, можна здійснити лише з 1 липня до 10 вересня включно. Звісно, можна буде змінити виборчу адресу пізніше, в міжвиборчий період, але тоді не вийде проголосувати 25 жовтня 2020 року.

Ця виборча адреса буде позначена як постійна, тож не доведеться більше проходити процедуру зміни місця голосування без зміни виборчої адреси на будь-яких наступних виборах або референдумах (звісно, якщо не буде якихось короткострокових відряджень, запланованих на день голосування).

Після зміни виборчої адреси в разі, наприклад, переїзду пройти таку процедуру повторно можна буде не раніше, ніж через рік з останньої зміни й лише у міжвиборчий період.