Районна газета

ЯК ДОКУПИТИ СТАЖ

Законом передбачено два види договорів про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Зокрема, частиною другою статті 10 цього Закону визначено, що особи беруть у ній участь протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь, але не менше одного року (крім договорів про одноразову сплату). Тобто Нормами статті 12 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» ще з 2004 року передбачено добровільну участь осіб у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.

ЯК «РАХУЮТЬ» СТРАХОВИЙ СТАЖ ДО 2004 РОКУ

Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж – період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Цей закон набув чинності 1 січня 2004 року.

Однак період трудової діяльності та інші періоди, що враховували до трудового стажу для призначення пенсії до 1 січня 2004 року, зараховують до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, чинним раніше.

СЬОГОДНІ ЗАРПЛАТА В "КОНВЕРТІ", А ЗАВТРА ЩО?

Страхувальники, які здійснюють діяльність у бюджетній сфері, щомісячно здійснюють відрахування внесків до Пенсійного фонду за застрахованих осіб (держслужбовців, учителів, лікарів та інших працівників бюджетних організацій).

Водночас, суб'єкти малого та середнього бізнесу знаходять безліч схем для ухилення від сплати внесків. Продовжується ганебна практика виплати зарплати «у конвертах», або нижче законодавчо встановленої, що позбавляє працівників на соціальний захист у майбутньому, оскільки до страхового стажу для призначення соціальних виплат не включаються періоди, за які не сплачені страхові внески або сплачені у сумі, меншій від мінімального страхового внеску.

СОЦІАЛЬНА ДОПОМОГА НЕПРАЦЮЮЧІЙ ОСОБІ, ЩО ДОСЯГЛА ПЕНСІЙНОГО ВІКУ, АЛЕ НЕ НАБУЛА ПРАВА НА ПЕНСІЙНУ ВИПЛАТУ

Згідно з пунктом 5 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону 2148 у період із 1 січня 2018 року по 31 грудня 2020 року особам, які досягли віку 60 років, визначеного частиною першою статті 26 Закону 1058 (для жінок 58 років 6 місяців, або 59 років 6 місяців), але не набули страхового стажу, передбаченого нормами зазначеної статті, за умови наявності в них не менш як 15 років страхового стажу призначатимуть тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату (тимчасову допомогу).

ПЕНСІЙНИЙ ФОНД УКРАЇНИ ІНФОРМУЄ: