Районна газета

3 ГРУДНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Щороку 3 грудня у світі відзначається Міжнародний день осіб з інвалідністю, який проголошено Генеральною Асамблеєю ООН у 1992 році.

Звичайно, цей день не можна назвати святковим, проте він підкреслює необхідність досягнення рівних прав осіб з інвалідністю, їх участі в житті суспільства. Переймаючись буденними проблемами, ми повинні замислитися над непростою долею людей із вадами здоров’я і не тільки у цей день, а й протягом цілого року не забувати про те, що поруч із нами живуть люди з обмеженими можливостями, і вони потребують допомоги і уваги. Захищаючи гідність осіб з інвалідністю, ми захищаємо свою людяність, свою гідність.

Державна політика у сфері соціального захисту осіб з обмеженими фізичними можливостями полягає у створенні правових, соціально - економічних, організаційних умов для усунення або компенсації обмежень життєдіяльності,  викликаних  порушенням здоров'я зі стійким розладом  функцій  організму,  функціонування  системи підтримання інвалідами  фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності.

У Ямпільському районі мешкає близько 1,6 тисяч осіб з інвалідністю. Управління соціального захисту населення працює системно й робить всі можливі кроки, забезпечуючи соціальну підтримку осіб з інвалідністю.

З липня 2018 року особи з інвалідністю забезпечуються технічними та іншими засобами реабілітації за принципово новим порядком, який передбачає укладення договорів між управлінням, підприємствами та особами з інвалідністю. Протягом 2019 року укладено 58 договорів на 822,5 тис. гривень для забезпечення 70 осіб технічними та іншими засобами реабілітації. Найбільша кількість направлень особам з інвалідністю видається на забезпечення ортопедичним взуттям, кріслами колісними, засобами малої механізації (милиці, палиці). Згідно з даними договорами вже забезпечено 72 особи з інвалідністю 156 виробами технічних та інших засобів реабілітації, з них: 16 осіб з інвалідністю забезпечені кріслами колісними; 20 осіб з інвалідністю забезпечено ортопедичним взуттям; 9 жінок забезпечені протезами молочної залози та ліфами; 2 особи забезпечено ортезами на хребет; 25 осіб з інвалідністю забезпечені технічними засобами реабілітації (кріслами стільцями з туалетним отвором, палицями-милицями, столами приліжковими, ліжком ортопедичним та протипролежневими матрасами).

При забезпеченні осіб з інвалідністю санаторно-курортними путівками передбачено вільний вибір санаторно-курортного закладу відповідно до медичних показань. Існуюча до цього часу система закупівлі санаторно-курортних послуг змінена на відшкодування вартості послуг санаторно-курортного лікування (путівки) зазначеній категорії осіб шляхом безготівкового перерахування коштів санаторно-курортним закладам за надані послуги на підставі тристоронньої угоди (особа з інвалідністю – департамент – санаторій).На жаль, протягом останніх років забезпечення путівками на санаторно – курортне лікування осіб з інвалідністю від загального захворювання та  з дитинства складає лише  8-10% від потреби.  На сьогодні на обліку по забезпеченню санаторно-курортним лікуванням перебуває 95 осіб з інвалідністю. Згідно з кошторисними призначеннями на 2019 рік виділено кошти на проведення санаторно-курортного лікування на 6 осіб. 

Також, з 2019 року запроваджено принципово новий механізм забезпечення реабілітаційними заходами дітей з інвалідністю внаслідок дитячого церебрального паралічу шляхом укладення тристоронніх договорів між підприємством, департаментом соціального захисту населення та законним представником дитини з інвалідністю за принципом «гроші ходять за людиною», що дозволяє забезпечити адресність, прозорість та підвищити якість надання реабілітаційних послуг дітям з інвалідністю. Протягом 2019 року з 6 дітей з інвалідністю внаслідок ДЦП, які проживають на території Ямпільського району, оздоровлено 2 дитини. Робота в даному напрямку продовжується.

В 2019 році внесено доповнення до Районної  програми  соціального захисту населення на 2017-2021 роки щодо  надання матеріальної допомоги дітям, учасникам АТО та ЧАЕС, які мають онкологічні захворювання. За 9 місяців 2019 року  одноразову грошову допомогу на лікування виплачено 6 особам з інвалідністю, які мають онкологічні захворювання на загальну суму 24 тис.гривень, з них: одна особа з числа учасників АТО, дві особи з числа учасників ЧАЕС 1 категорії та троє дітей з інвалідністю.

Особи з інвалідністю, які потребують довготривалого лікування, мають змогу отримати одноразову матеріальну допомогу з місцевих бюдетів. Протягом 2019 року з місцевих бюджетів матеріальну допомогу отримали 23 особи з інвалідністю на загальну суму 11,0 тис. гривень.

У районі функціонує Свеський психоневрологічний інтернат, в якому перебуває на повному державному утриманні 179 осіб, з них – 153 особи з інвалідністю. Підопічним будинку-інтернату, які є особами з інвалідністю, забезпечується надання комплексу послуг відповідно до їх індивідуальних програм реабілітації.

Проводиться матеріально – побутове забезпечення осіб з інвалідністю.     Відділенням соціальної допомоги вдома Ямпільського районного територіального центру надання соціальних послуг надані послуги 54 особам з інвалідністю району за місцем проживання у вигляді доставки продуктів харчування, води, ліків, прибиранні житлового приміщення, доставці палива та інше, 9 особам з інвалідністю надані послуги у вигляді перукарських, швейних послуг та послуг з прання білизни.   

Підсумовуючи, зазначимо, що вирішення проблем осіб з інвалідністю завжди в центрі уваги влади району. Гарантування  особам з інвалідністю рівних  з усіма  іншими  громадянами можливостей для  участі  в  економічній,  політичній  і  соціальній сферах життя суспільства, створення  необхідних  умов, дадуть можливість особам з інвалідністю  вести  повноцінний  спосіб  життя  згідно  з індивідуальними здібностями і інтересами.